Praktikus lépések az újévi diéta helyett


2025.01.01 - Balatonica
citromlé citromkarikák

Az újévi diéta ugyan népszerű fogadalom, de nem mindig a legjobb ötlet. A raktározásról szóló téli időszak eleve nem ideális a fogyáshoz, az újévkor megálmodott drasztikus életmódváltás pedig irreális célokat és túlzott elvárásokat állít elénk. Kövessétek inkább az alábbi praktikus lépéseket!




EGYÉL TÖBB ZÖLDSÉGET

Ideális esetben 2-4 csészényi nem keményítős zöldséget kellene naponta fogyasztanunk. Ha még nem tartasz itt, egy nagyszerű kezdőlépés lehet, hogy átgondolod, hogyan tudsz több zöldséget hozzáadni az ételeidhez.

 

A GYÜMÖLCSÖT SE KERÜLD EL

A gyümölcsök tele vannak az egészségünket támogató fitonutriensekkel (másodlagos növényi anyagok). Ne ijedj meg a bennük lévő cukortól – napi két adag gyümölcs nem jelent túlzott cukorbevitelt!

 

TERVEZD MEG ELŐRE A BEVÁSÁRLÁST

Sokan ismerik azt a szabályt, hogy tilos éhesen elindulni a bevásárláshoz. Hiszen az ilyen indítás szinte mindig impulzusvásárlásokhoz vezet! Fontos tehát, hogy tiszta fejjel és teli hassal indulj el a boltokba. Készíts egy listát, és tartsd magad hozzá!

 

AZ EGYSZERŰ A NAGYSZERŰ

Az étkezések megtervezése segíthet időt nyerni a hétköznapokban, és így megelőzheted, hogy a zsúfolt estéken hirtelen ötlettől vezérelve drága és egészségtelen gyorsételeket válassz. Lássuk be, nem lesz időd mindig új receptekkel előállni: tervezz a megvalósíthatóság jegyében!

 

GABONÁBÓL A TELJES KIÖRLÉSŰT VÁLASZD

A finomított gabonák, mint a fehér kenyér és a fehér tészta, nem tartalmaznak rostot, ami pedig fontos az emésztéshez, a vércukorszint szabályozásához és a jóllakottság érzésének fenntartásához. Helyettük válassz teljes kiőrlésű kenyeret, barna rizst és teljes kiőrlésű tésztát!

 

VARIÁLD A FEHÉRJEFORRÁSAIDAT

Jó, ha minden étkezés tartalmaz valamennyi fehérjét, de ez nem feltétlenül jelent húst! A bab és a szója kiváló növényi alapú fehérjeforrások. Emellett törekedj arra, hogy több sovány fehérjét fogyassz, és csökkentsd a magas zsírtartalmú fehérjék mennyiségét az étrendedben.

 

Mindenképp kezdj tehát kisebb, reális célokkal, például a vízfogyasztás növelésével. Az étrend mellett kezdd el rendszeresíteni a testmozgást, ami sokkal természetesebb indulás lehet az újévi életmódváltásban. És a legfontosabb, hogy adj magadnak időt az ünnepek utáni "visszaállásra", és tervezz fenntartható változtatásokat, semmiképp se gyors eredményeket.

 

Forrás: southshorehealth, Fotó: unsplash

KAPCSOLÓDÓ

>> 3 húsmentes fincsi fogás az újévi lencséből

>> Mire készüljünk a Fa Kígyó Évének beköszöntével?