Testközelből csodálhatjuk Veszprém 300 éves nagyharangját


2025.02.22 - Balatonica
Szent Mihály Székesegyház

Megérkezett a veszprémi várnegyedbe a Szent Mihály Főszékesegyház megújult, háromszáz éves Szentháromság-harangja, amelyet Európa legrégebbi harangöntödéjében restauráltak az elmúlt hónapokban. Az "Öreg Mihályként" emlegetett nagyharangot, valamint a főszékesegyház öt új harangját március 2-án szentelik fel, addig kiállítják őket az érdeklődőknek.




A harangokat speciális technikával helyezik majd vissza a tornyokba, ám előtte bárki megcsodálhatja azokat a főtemplomnál február utolsó és március első hétvégéjén, valamint a jövő hét délutánjain. Az "Öreg Mihályként" is ismert, 1725-ben Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében öntött harang restaurálására a leromlott állapota miatt volt szükség. A speciális eljárást igénylő restaurálást az innsbrucki Grassmayr műhelyben végeztették. Mégpedig úgy, hogy két-három hétig egy hatalmas hőpajzs alatt, 800 fokra fölhevítve tartották, így forrasztották hozzá az újonnan öntött koronát. A hő hatására a bronz az évszázados lerakódásoktól is megszabadult, ez pedig a hangzását is jelentősen javította.

A Grassmayr műhelyben készült öt új harangnak köszönhetően helyreállították az eredeti hangsort, így összecsengő, a fülnek kellemes hangzást adnak majd. A főszékesegyház harangcsoportja korábban nem felelt meg ennek a követelménynek, mivel eggyel kevesebb harang volt a tornyokban, és akadt köztük olyan, amelynek a mérete vagy a minősége nem volt megfelelő. A megújult nagyharangot és az öt új harangot március elején szentelik fel és helyezik be a főtemplom tornyaiba. A veszprémi várnegyedbe látogatók és a hívek az egyházi főünnepeken hallhatják majd a Szent Mihály Főszékesegyház harangjainak összjátékát, legelőszőr húsvétkor.

 

 

Forrás: turizmus.com / veol.hu, Fotó: facebook

KAPCSOLÓDÓ

>> Mit ünneplünk Szent Mihály napján?

>> Jókai-emlékév: 200 éve született a romantikus regényóriás