Melyek jelenleg az ország legjobb múzeumai?
2025.05.25 - Balatonica

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület ismét átadta a rangos Év Múzeuma Díjat, amelyet 1996 óta ítél oda a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtó muzeális intézményeknek. Hat múzeum került a döntőbe, a díjátadóra a Múzeumok Majálisa keretében került sor.
Az idei elismerést a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont nyerte el a „nagy múzeumok” kategóriájában. Az 53 látványos installációval, számos játékkal, valamint Magyarország második legnagyobb numizmatikai gyűjteményével rendelkező Pénzmúzeum a „Pénz útja” című, interaktív állandó kiállításával nyerte el a zsűri elismerését.
2022-es megnyitása óta a Pénzmúzeum 353 ezer látogatót fogadott, emellett számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült, többek között elnyerte az Európai Múzeum Akadémia fődíját.
A „kis múzeumok” kategóriájában elismerést a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ nyerte el, a közösségi kapcsolatok fejlesztésében nyújtott kiemelkedő teljesítményéért, a kortárs művészet társadalmi közbeszédbe történő, a helyi közösséget erősítő sikeres integrálásáért.
A Kelet-Közép-Európa legnagyobb egybefüggő kiállítóterével rendelkező intézményeként az egész kulturális színtér megkerülhetetlen szereplőjévé kíván válni, célja, hogy ne csak egy kiállítótér legyen, hanem olyan tágabb szellemi fórum, ahová nem csupán a nézők, de a művészek is szívesen és rendszeresen visszatérnek.
Három különdíjat is osztottak. Az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kapta, a magyar színháztörténet kulturális örökségének tudományos feldolgozásában, bemutatásában, továbbá digitalizálásában és online hozzáférhetővé tételében elért eredményeiért. A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége különdíját a csongrádi Tari László Múzeum vihette haza, a település fejlődését és megtartó erejét támogató innovatív kezdeményezéseiért, a helyi közösségek bevonásával folyó kultúraközvetítő tevékenységéért, az intézménynek és gyűjteményeinek az identitásépítésben vállalt szerepéért, a múzeum látogatóbarát fejlesztéséért, interaktív és kreatív kiállításaiért. Az ICOM Magyarország különdíját a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei – Pannonia Reformata Múzeum kapta, stratégiai alapú megújításáért, a vallási közösségek kulturális örökségének példaértékű megőrzéséért, továbbá a hit és a liturgia témáinak hagyományt és innovációt egyesítő múzeumi feldolgozásáért.
Forrás: index.hu, Fotó: pixabay
KAPCSOLÓDÓ
>> Repülőgéproncsok új élete: kiállítás nyílt a Balatoni Múzeumban
>> Veterán autók szépségversenye a Tagore Sétányon