Bigorexia: edzésből is megárt a sok
2025.02.26 - Balatonica

A bigorexia (más néven izomdiszmorfia vagy fordított anorexia) egy pszichés rendellenesség, amelyben az érintett személy – leggyakrabban férfiak – állandóan elégedetlen az izomzatával, és úgy érzi, hogy nem elég izmos vagy nagy termetű, még akkor is, ha valójában már nagyon fejlett az izomzata.
A bigorexia Adonis Complex néven is ismert, és az anorexia ellentétjének tartják. Ez egy pszichológiai rendellenesség, amely a férfiaknál fordul elő gyakrabban. Az anorexiához hasonlóan ezt is a saját testről alkotott torz kép jellemzi. A különbség azonban, hogy a bigorexiások épp túl kicsinek, gyengének látják magukat, akikről hiányzik a megfelelő izomtömeg. Ezt több órányi edzőtermi testmozgással és megnövekedett energia-bevitellel próbálják meg kompenzálni. Egyszerűen minden tőlük telhetőt megtesznek az izomépítésért. És bár sikerrel járnak, még mindig nem elégedettek a külsejükkel, ami depresszív gondolatokat válthat ki. Tanulmányok szerint az amatőr és a hivatásos testépítő versenyző (férfiak és nők egyaránt) több mint 50% -a bigorexiás. Ezekben az esetekben sajnos az anabolikus szteroidok használata az izomtömeg növelésére nem számít kivételesnek, amely további egészségügyi problémákhoz is vezethet.
Ha ezeknek a tüneteknek a többségét tapasztalod magadon, gondolkodj el, hogy miért is edzel annyit:
> Túlzott edzés: Az érintettek gyakran túlzásba viszik az edzést, akár naponta több órát is az edzőteremben töltenek.
> Extrém diéta és táplálékkiegészítők fogyasztása: Fehérjedús étrend, túlzott mennyiségű táplálékkiegészítő, és esetenként illegális szerek (például szteroidok) használata.
> Torz testkép: A személy úgy látja magát, mint aki túl vékony vagy nem elég izmos, annak ellenére, hogy mások szerint már izmos.
> Társas kapcsolatok háttérbe szorulása: A túlzott edzés és étrendi megszállottság miatt az érintett kevesebb időt tölt barátokkal, családdal, vagy akár munkáját, tanulmányait is elhanyagolja.
> Szorongás és depresszió: Gyakran társulhat önbizalomhiánnyal, alacsony önértékeléssel és akár depresszióval is.
A testképzavarral és evészavarral kapcsolatos jelenségekről itt olvashattok bővebben.
Forrás: gymbeam.hu, Fotó: unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> Életmentő tanácsok a balatoni csónakázóknak
>> Csúcsformában a balatoni vízimentők