Balatoni túrákat tehettek a Víz Világnapján


2025.03.04 - Balatonica
csap folyó víz

Az ENSZ kezdeményezésére 1993 óta minden év március 22-én tartják a Víz Világnapját szerte a világon. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park több programmal és tematikus túrával is készül. Kedvesen invitálnak egyszeri és megismételhetetlen eseményeikre.




Víz világnapi túra a Nagyberekben a Fehérvízi-lápon

Március 22-én a Nagyberekben található Fehérvízi-lápon és annak környékén tehetünk egy sétát, amely nemzetközi jelentőségű vizes élőhely. Nagy valószínűséggel megfigyelhetjük a nagy lilikek és nyári ludak több százas csapatait, találkozhatunk a területen táplálkozó és telelő récefajok sokaságával és az általuk idevonzott ragadozómadarakkal, mint például az itt nagy számban előforduló rétisassal.

Szükséges felszerelés: az időjárásnak megfelelő ruházat, kényelmes túrabakancs (esetleg gumicsizma), távcső

 

 

Víz világnapja a Kis-Balatonon – Miként juthatunk információhoz vizeink állapotáról?

Március 22-én különböző víz mintavételezési módszereket próbálhatunk ki a gyakorlatban: Bisel mintavételezés, vízi hálózás, gőtecsapda, rák varsa, teknős csapda bemutatás. Az előzőleg kihelyezett csapdák ellenőrzése, valamint adatok felvétele a biotikai adatbázisba is része lesz a programnak.

Szükséges felszerelés: az időjárásnak megfelelő ruházat, kényelmes túrabakancs (esetleg gumicsizma), távcső

 

 

Víz Világnapja geotúra: vizek és virágok nyomában a Fekete-hegyen 

A március 29-i túra Köveskálról indulunk, hogy megcsodálhassuk a tavaszi vizek és virágok királynéjának ékességeit a vízkeresők útján járva!

Szirmaikat bontogató mandulafákkal szegélyezett szőlők között vezet fel az út a Fekete-hegyre, melynek „szoknyáján” és „gallérján” éltető vizek fakadnak. A fény világából egy időre leszállunk a Vaskapu árok vadregényes sziklavilágának sötét mélyére is, ahol rácsodálkozhatunk a Bakony – Balaton Vulkáni Terület robbanásos vulkáni működésének csodáira, melyet tűz és víz egymást megtermékenyítő, drámai erejű találkozása hívott életre.

Felérve a hullámos bazalt fennsíkra, feketén gondolkodó bazalt tavacskák sokaságára találunk rá, melyek népes élővilágot ringatnak. A vizet egész éven át megőrző nagyobb tavak mellett megleshetjük az erdőben csillogó apró vízállások és az öregfák gyökerei között rejtőző gyűszűnyi méretű miniatűr tavacskák tiszavirág életű világát is. 

A Fekete-hegy koronája az Eötvös Károly kilátó, ahonnan a Balaton-felvidék egyik legpazarabb panorámája nyílik a vizektől csillogó Káli-medencére és csodálatos tavunk: a Balaton nyílt víztükrére. Ez a túra kivételes alkalom, hogy tóról forrásra járva megtapasztalhassuk a törvényt: minden természetes víznek saját egyénisége van. Egyéni arca, egyéni hangja, mint nekünk, embereknek. Vízkereső geotúránk küldetése az ismeretterjesztésen túl, hogy rávilágítsunk: a bölcsesség forrása maga a természet. Ennek a megrendítően gyönyörű, értékes és igaz szépségnek befogadása élmény szinten vezeti el a kisgyermeket és a felnőttet, hogy becsülje, óvja és szeresse legdrágább, egyetemes kincsünket: az életet adó vizet.

 

Forrás: hirbalaton, Fotó: pixabay

KAPCSOLÓDÓ

>> Siófoki konferencia a Víz Világnapján

>> Környezettudatos Balaton: programajánló