5+5 új nemzetközi könyvsiker magyar forgalmazásban


2024.09.27 - Balatonica
könyv dunyha tea

A 2024-es Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál kapcsán összegyűjtöttünk 5 szépirodalmi és 5 ismeretterjesztő könyvmegjelenést, hogy betárazhassatok a ránk váró sötét és esős hónapokra. Csapjatok le ezekre a remek kötetekre és csapjátok fel őket egy bögre tea mellett!




REGÉNY

MARIANA ENRÍQUEZ:

RÉSZÜNK AZ ÉJSZAKÁBÓL

Mariana Enriquez a kortárs dél-amerikai irodalom egyik legizgalmasabb hangja, aki a horror és a gót irodalom műfajaival kísérletezik. A Részünk az éjszakából egyszerre nagyszabású családregény és vérfagyasztó horror, az okkultizmus és a természetfölötti története, egy könyv a szerelem és a vágyakozás bonyolultságáról, melyben feltárul egy sokat szenvedett ország, Argentína számtalan arca is. A nyolcvanas évek elején egy ifjú apa és fia összetörve indul útnak a szeretett feleség és anya rejtélyes halála után. Őseik otthonába térnek vissza, ahol szembe kell nézniük a szörnyű örökséggel: a nő családja, amely a titokzatos Rendet irányítja, szörnyűséges bűnöket követ el a halhatatlanság vágyától fűtve. (Open Books)

 

ISMERETTERJESZTŐ

THERESA MACPHAIL

ALLERGIA

Földimogyoró-allergia, szénanátha, ekcéma, gluténintolerancia, laktózérzékenység – alig van ember, aki ne szenvedne ezek valamelyikétől. Theresa MacPhail orvosi antropológus édesapja egy méhcsípéstől halt meg, úgy, hogy nem is tudta, allergiás a méhekre. A szerzőt ez a tragikus személyes élmény késztette arra, hogy kutatni kezdjen a témában. A legfrissebb statisztikák szerint a Föld népességének 30-40 százaléka küzd valamilyen allergiával, és ez a szám ijesztő ütemben nő. MacPhail szerint mindez bizonyítja, hogy az emberi tevékenység által folyamatosan alakított környezet egyre mérgezőbb számunkra. Könyvében átfogóan, több oldalról mutatja be a kérdést, a betegség első, 1819-es leírásától kezdve egészen az allergiásokat segítő mobilapplikációkig. Tudományos és orvosi kutatásainak eredményeit történelmi háttérrel és személyes élményanyaggal ötvözve szemléletesen és számos kérdést felvetve vázolja az allergia 21. századi megjelenési formáit. (Park)

 

REGÉNY

MOHAMED MBOUGAR SARR

UGYANOLYAN EMBEREK

A szenegáli Mohamed Mbougar Sarr azt a kérdést járja körül lírai szépségű regényében, amely talán a legfontosabb kérdés mindannyiunk életében: hogyan találjuk meg magunkban az erőt, hogy valódi önmagunkká váljunk, bármi legyen is az ára? Ndéné Géjé, a fiatal irodalomprofesszor nem hisz a szemének az irodalomoktatókhoz intézett minisztériumi felhívást olvasva: hagyják ki a tananyagból Verlaine és más, bizonyíthatóan homoszexuális szerzők műveit, mert rossz hatással lehetnek a hallgatókra. Ndéné fel van háborodva, még ha tisztában is van vele, hogy a felhívás csupán a fellobbanó homofóbia legújabb jele a muszlim többségű Szenegálban, ahol a homoszexualitás vallásgyalázásnak számít, olyan bűnnek, amelyet a fehérek hurcoltak be az országba. Miután ellenállására válaszul felfüggesztik oktatói posztjáról, Ndéné tanulmányozni kezdi országa hagyományait, hogy megértse a homoszexuálisnak kikiáltott emberekkel szemben táplált gyűlölet mozgatórugóit, és útja során olyan belső tájakra téved, amelyekről azelőtt mit sem tudott. (Park)

 

ISMERETTERJESZTŐ

DANIEL GOLEMAN

OPTIMAL

Daniel Goleman az Érzelmi intelligencia című úttörő bestsellerében forradalmasította gondolkodásunkat az intelligenciáról. Új könyvében azt mutatja be szerzőtársával, Cary Cherniss-szel, miként használhatjuk belső erőforrásainkat, hogy elérjük a vágyott magas teljesítményt, elkerülve a kiégést, és megőrizve mentális egyensúlyunkat. A siker nem elszigetelt csúcsélményekből, hanem számos, egyenletesen jó napból fakad. Hogyan tehetjük fenntarthatóvá az egyenletesen magas teljesítőképességet? A két pszichológus szerző megvilágítja, miképp segíthet az érzelmi intelligencia abban, hogy minden egyes nap remek legyen. Elmagyarázzák, miként tűzzünk ki reális célokat, hogy elégedettek lehessünk, mert produktív napunk volt, és hogy következetesen az „optimális” szintünkön dolgozzunk. A legfrissebb kutatásokra alapozva részletesen bemutatják az „optimális állapotot”, és bizonyítják, hogy az érzelmi intelligencia a teljesítményünk kulcsa. (Open Books)

 

REGÉNY

VIRGINIE DESPENTES

KEDVES IDIÓTA

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás és a francia társadalom viszonyát boncolgatja. Oscar, a sikeres krimiíró a saját bőrén tapasztalja meg, mit jelent a cancel culture. Egykori sajtósa, Zoé a radikális feminista blogján megírja, hogyan zaklatta a férfi hónapokig, miközben együtt dolgoztak. Amikor Oscar megjegyzéseket tesz egy színésznő, Rebecca Latte külsejére az Instagramon, Rebecca felháborodott üzenetben reagál. Az író és a színésznő levelezni kezdenek egymással, és egyre bensőségesebbé váló beszélgetéseikből két magányos, függőséggel küzdő ember alakja rajzolódik ki. Leveleikben olyan fontos témákat érintenek, mint az öregedés, a társadalmi elvárások vagy épp a művészvilág szexizmusa és erőszakossága. A Kedves idióta a harag, a gyógyulás és az elfogadás könyve, megmutatja, hogyan változtatja meg egy beszélgetés két ember életét, akiknek elsőre látszólag semmi közük egymáshoz. (Magvető)

 

ISMERETTERJESZTŐ

FRÉDÉRIC GROS

ENGEDETLENSÉG

A gyaloglás filozófiája című bestsellere után Frédéric Gros új könyvében a politikai engedelmesség gyökereit és passzivitásunk forrásait vizsgálja. Konformitás, gazdasági kiszolgáltatottság, tekintélytisztelet, alkotmányos konszenzus – mind az alárendelődés kötelező és leküzdhetetlen válfaja lenne? Miért nehéz engedetlennek lenni még olyankor is, amikor a világ tűrhetetlen életfeltételeket szab számunkra? Mi tart minket önkéntes alávetettségben? Mikor kell a lelkiismeretünkre hallgatva ellenszegülnünk? Gros arra hív minket, hogy az engedelmességünket befelé fordítsuk, és ne tegyük kritikátlanul magunkévá azokat az állításokat, amelyek a konformizmusra ösztönző rendszerek alapját képezik. Rámutat arra, hogy a döntés végső soron a legszemélyesebb ügyünk, és senkire sem ruházhatjuk át a feladatot. A könyv felhívás a demokrácia kritikai szemléletére és az etikus ellenállásra. (Typotex)

 

REGÉNY

VIGDIS HJORTH

ANYA MEGHALT?

Egy lázadó fiatal nő faképnél hagyta a családját, és meg sem állt egy másik kontinensig, egy másik életig. Eltelt harminc év, nem volt jelen apja betegségénél, halálánál, temetésén, nem ismeri húga gyermekeit. Családja nehezteléséből, dühéből lassan idegenség, hamu alatt parázsló gyűlölet lett. Hogyha harminc év után tékozló gyermekként megpróbál visszatérni anyjához, vajon újra tud-e éledni a szülő-gyermek viszony? Vajon feltámad-e az ősi, zsigeri, ösztönből fakadó szeretetkapcsolat? A regény tökéletes képet fest a generációs traumáról, hitelesen ábrázolja, hogyan jelöl meg bennünket a gyerekkor, hogyan vándorol át a fájdalom szinte akadálytalanul egyik generációból a másikba. Vigdis Hjorth 1959-ben született Oslóban. Jellemző rá, hogy a legkínosabb, szőnyeg alá söpört témákat sokszor természetes, közvetlen, akár humoros hangon tárgyalja. Makacsul kutatja a diszfunkcionális család ártalmas működését, egyre mélyebbre ás a titkok, elhallgatások, traumák világába és brutális őszinteséggel tárja elénk, amit talál. (Polar)

 

ISMERETTERJESZTŐ

GUIDO TONELLI

MATÉRIA

Mindaz, ami körülvesz bennünket: a sziklákat és a bolygókat, a virágokat és a csillagokat, de beleértve a mi magunkat is alkotó anyag különleges tulajdonságokkal rendelkezik, és számos rejtéllyel szolgál. Egyáltalán: miből vagyunk? Mi tartja össze az anyagi testeket? Van különbség a földi anyag, illetve és a Napot és a többi csillagot alkotó égi anyag között? Milyen értelemben anyagállapot a vákuum? Milyen formát ölt az anyag a nagy fekete lyukak belsejében? Ezekre az örök és sokszor felfoghatatlanul rejtélyes kérdésekre keresi a választ Guido Tonelli olasz fizikus. A Genezis és az Idő című könyve után ismét meglepő utazásra kísér el bennünket a kortárs tudomány világában, a tőle megszokott magával ragadó nyelven kalauzolva bennünket. Mindez lehetővé teszi az olvasó számára, hogy új szemmel tekintsen a világmindenségre, sőt talán önmagára is. (Corvina)

 

REGÉNY

SALLY ROONEY

INTERMEZZO

Sally Rooney a Baráti beszélgetések, a Normális emberek, és a Hová lettél, szép világ szerzője. Az Intermezzo középpontjában egy testvérpár áll, Peter és Ivan Koubek, akik nem is lehetnének egymástól elütőbb egyéniségek. Peter túl van a harmincon, sikeres dublini ügyvéd. Magabiztos, kompetens, lehengerlő. De apjuk halála után csak gyógyszerrel tud aludni, és nem boldogul a párkapcsolati bonyodalommal, amibe belenavigálta magát. Napjai két nagyon eltérő nő vonzásában telnek. Peter öccse, Ivan huszonkét éves, és versenyszerűen sakkozik. Visszahúzódó, feszengő típus, nagyszájú bátyjának tökéletes ellenpárja. A gyász első heteiben ismerkedik meg Margarettel, egy idősebb nővel, aki problémákkal küszködik. A két testvér élete – és szeretteiké is – új szakaszba ér: vágyak, kétségek és lehetőségek őrlik fel őket. Rá kell jönniük, mennyit bír el az élet, mennyit bírnak el ők maguk. (21. század)


ISMERETTERJESZTŐ

PHILIP BUNTING

A VILÁG LEGNEVETSÉGESEBB ÁLLATAI

Bolygónk számtalan vad és csodás állat otthona, és mindegyikük gyönyörűen alkalmazkodott a világ azon kis szegletéhez, ahol él. Ha van valami, amit mi, emberek megtanulhatunk ezektől a csodálatos nevetséges állatoktól, akkor az az alkalmazkodás fontossága. Ahhoz, hogy szerencsések legyünk az életben, mindannyiunknak alkalmazkodnunk kell a környezetünk változásaihoz és feltételeihez, miközben kihozzuk a legjobbat magunkból és lehetőségeinkből. Te, én, a szentjánosbogarak, a sivatagi rókák és a flamingók - mindannyian azért lehetünk itt, mert túlélő őseink hosszú sora évmilliárdok során képes volt alkalmazkodni. A magunk nemében mindannyian csodálatosak vagyunk (és persze kicsit nevetségesek is). Philip Bunting zabálnivaló rajzaival. (Kolibri)

 

A könyvfesztivál programjairól itt tudtok tájékozódni.

 

Forrás: irokboltja.hu, Fotó: unsplash

KAPCSOLÓDÓ

>> Frissítő könyvajánló a nyári szünidőre

>> Könyvvel, borral és jazzel vár a könyvhét Balatonfüreden