3000 éves arany nyakéket találtak a Balatonnál


2024.09.25 - Balatonica
régészet amforák

A Nemzeti Múzeum régészei tavaly óta kutatják a Somlót. Talán ők sem gondolták, hogy már az ásatások első évében kincsekre bukkannak, mégis ez történt. A 3000 éves arany nyakék alig négy dekás, és egy agyag koporsóból húzták elő, amit szintén évezredekkel ezelőtt elástak.




Somló 3 000 éve ideális lakóhely volt. Fennsíkjain jól lehetett építkezni, ráadásul a magasan fekvő helyekről jól lehetett látni a környéket, vagyis az védhető is volt. Az itteni falvak legalább 2 000 éve elnéptelenedtek. A bronzkorban még két település állt egymás mellett a Somló hegyen. Mára a felszínen nyomuk sem maradt. A föld alatt annál inkább. Tarbay János Gábor régész az elmagyarázta, hogy letelepedett, földműves társaságok éltek itt: állatot tenyésztettek, gabonákat nemesítettek, volt fejlett kézművesiparuk, textilparuk, csontiparuk, kerámiaművességük, tehát egy nagyon komplex civilizáció, egy leheletre attól, hogy modern társadalommá fejlődjenek. 

Bár a leletet a mai Magyarországon találták, azt nem magyar mesterek készítették. Virágos Gábor, a Nemzeti Múzeum régészeti főigazgató-helyettese szerint ez a darab azért is kiemelkedő, mert európai szinten is unikálisnak mondható. Tehát nagyon kevés hasonló darab került elő, és ez az egyetlen olyan talán, amelyik egészben van, tehát érintetlen, és bolygatatlan körülmények között találták meg régészeti feltárás keretében.

 

 

Forrás: ATV / hirbalaton, Fotó: pixabay (illusztráció)

KAPCSOLÓDÓ

>> Ritka 500 éves kincsleletet ástak elő

>> A balatoni régészetről nyílt kiállítás a Nemzeti Múzeumban