Mióta fogyasztunk libamájból készült ínyenc ételeket?


2024.11.07 - Balatonica
májpástétom

A libamájból készített finomságokat nagyrészt luxus étkekként tartjuk számon. Világszerte vannak országok, ahol az állatvédelmi aggályok miatt betiltották az árusításukat. Márton-nap kapcsán felmerülhet a kérdés, hogy honnan ered a libamáj feldolgozásának hagyománya.




A libamáj fogyasztása több ezer éves múltra tekint vissza, amely az ókori Egyiptomban, mintegy 5000 évvel ezelőtt kezdődött. Írásos feljegyzések bizonyítják, hogy ebben az időszakban kezdték el az emberek a libatenyésztést, és ezzel együtt megjelent a tömés gyakorlata is, amelynek célja a libák hízott májának étkezési felhasználása volt. 

A tömés szokása később átterjedt a mediterrán régióra. Kr.e. 500 körül íródott egy görög emlék, amelyet Cratinus őrzött meg, és amelyben verses formában mesél a korabeli konyhaművészet titkairól. A rómaiak szintén ismerték és kedvelték a libamájat; Plinius írásaiban megemlít egy mestert, aki szárított fügével táplálta libáit, hogy felhízlalja a liba máját. A libákat hosszú időn át – egészen Amerika felfedezéséig és a kukorica elterjedéséig – főként fügével és más takarmányokkal hízlalták

Magyarországon a libatartás, és ezzel együtt a liba- és libamájfogyasztás a 19. század 1860-as éveiben lendült fel, amikor a tanyasi gazdálkodás és a kukoricatermesztés egyre jelentősebbé vált. Orosháza ebben az időszakban kiemelkedő központtá vált, a libamáj pedig egyre keresettebb exportcikké nőtte ki magát. Magyarország ma is a világelsők közé tartozik a hízott máj előállításában. Hazánk libamájtermelése meghaladja a szintén világhírű franciákét, és minősége példátlanul nagy elismerésnek örvend. A hízott libamáj igazi hungarikum, amely különleges helyet foglal el a kulináris kínálatban, és vonzó a magyarországi ínyencek, valamint az ide látogató turisták számára egyaránt. Ennek köszönhetően a hazai éttermek szinte mindegyikének kínálatában megtalálható a libamáj valamilyen formában.

 

 

 

Forrás: kiosk, Fotó: wikipedia

KAPCSOLÓDÓ

>> Novemberi disznótoros Vonyarcvashegyen

>> Őszvégi buli a keszthelyi Georgikon Majorban