Mézes élet: kiállítás a magyar mézeskalácsról
2024.12.15 - Balatonica
Varázslatos karácsonyi hangulat fogadja a látogatókat az óbudai Kiscelli Múzeumban, ahol legújabb kiállításuk középpontjában az ünnepek ikonikus süteménye, a mézeskalács, valamint annak fő alapanyaga, a méz áll. A tárlat egy több mint kétszáz éves családi műhely történetén keresztül mutatja be a mézeskalács készítésének hagyományait.
1812-ben egy Keszthelyen töltött nyári diákmunka után döntötte el Beliczay Imre, hogy abbahagyja az iskolát és kitanulja a mézeskalács-készítést. Végigjárta a céhes gazdaság megkívánta ranglétrát, és 1831-ben Pesten alapította meg saját műhelyét a Király utcában. Az 1838-as árvíznek áldozatul esett épület helyett a Kismező, jelenleg Csányi utcában kezdte újra a mézeskalács készítését. Létrehozta az első önálló mézeskalácsos céhet, amelynek ő lett a főcéhmestere. Fia, Beliczay Béla – akit az édesapja avatott mesterré – továbbvitte a sikeres vállalkozást, kibővítette a termékpalettát. A család további sorsáról ide kattintva olvashattok meglepő részleteket.
A család gondosan megőrzött tárgyai és dokumentumai is segítették a tárlat megvalósulását: fennmaradt például a műhelyalapító Beliczay Imre vésőfelszerelése, 1834-ből a privilégiumkönyv, amely tanúsítja a Pesti Mézeskalácsos és Viaszöntő céh bejegyzést, és a céh pecsétnyomója is. De megcsodálhatjuk az 1873-as bécsi világkiállításon elnyert érdemérmüket bizonyító oklevelet is és elolvashatjuk a Beliczay Béla névnapjára, a segédektől kapott szívmelengető köszöntőlevelet is. Ráadásképp a mézeskalács-készítés hosszú és fordulatos történetével is megismerkedhettek, ha elmentek a kiállításra, amely 2025. február 23-ig látogatható.
Frissen készült mézeskalács házikókból pedig Keszthely rendezett kiállítást:
Forrás: kultura.hu, Fotó: pixabay
KAPCSOLÓDÓ
>> Badacsonyi lakókocsi az új Kolodko-miniszobor
>> Megépült a rekordméretű Vörsi Betlehem