Google-értékelésekben is meglátszik az eső hatása
2025.07.11 - Balatonica

Óriási viharok pusztítottak néhány napja a Balatonnál. Egy-egy zivataros nap jelentős visszaesést okozhat az egy napra érkező turisták számában. Ez teljesen érthető: kevesen indulnak útnak úgy, hogy bőrig áznak egy gyors balatoni kiruccanásért. Azonban a többnapos, előre lefoglalt szállodai tartózkodásokat az eső másként érinti – mutatott rá Éskovács Péter, a Balatoni Turizmus Szövetség tanácsadója.
Éskovács Péter elmondása szerint az „abnormálisan" sok csapadék gyakran csökkenti a szállodai kihasználtságot, ám a dinamikus árképzésnek köszönhetően ez nem minden esetben jár együtt árbevétel-csökkenéssel. Sok vendég ugyanis ilyenkor inkább magasabb kategóriájú, teljes körű szolgáltatásokat kínáló (pl. wellness, beltéri programok) szálláshelyeket választ, amelyek esős időben is minőségi élményt kínálnak.
Nemzetközi trendek alapján főként a 4- és 5-csillagos, full-service szállodák tudják kihasználni az időjárás változásait: ezek gyorsabban és rugalmasabban reagálnak az előrejelzésekre árképzésükkel. Éskovács Péter szerint ez a dinamika a Balatonon is érezhető, ugyanakkor a kisebb szállásadók – például apartmanok, magánszállások – még kevésbé alkalmazzák ezeket az árképzési stratégiákat.
Kiemelte azt is: az egyik nemzetközi utazási folyóiratban megjelent tanulmány szerint azokon a napokon, amikor esik az eső, a vendégek szignifikánsan rosszabb értékeléseket írnak – akár egy teljes csillaggal gyengébb pontszámot adva. Még akkor is, ha tartózkodásuk alatt egyébként nem tapasztaltak különösebb problémát. Ráadásul ezek a negatív hangulatban írt értékelések hosszabbak, részletesebbek és kritikusabbak is, mint a napos időben született vélemények.
„Éppen ezért esős napokon kulcsfontosságú, hogy a szállodai személyzet még az átlagosnál is figyelmesebb, kedvesebb és proaktívabb legyen – hiszen ilyenkor nemcsak a pillanatnyi vendégélmény forog kockán, hanem a jövőbeli foglalásokat is befolyásoló online reputáció" – hangsúlyozta.
Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint a hazai turisztikai és szállodai szereplőknek a jövőben érdemes lenne sokkal tudatosabban beépíteniük az időjárási adatokat a dinamikus árképzési rendszereikbe, különösen a nyári szezonban.
Az ilyen típusú adatok könnyen elérhetők például a Nemzeti Meteorológiai Szolgálat Légkör című szakfolyóiratában megjelenő kutatásokból, amelyek rendszeresen foglalkoznak a Balaton és a Bakony térségének extrém időjárási eseményeivel – hiszen itt a klímaváltozás hatásai különösen érzékelhetők.
A kutatások szerint az utóbbi években a Balaton térségében évente átlagosan 6–8 alkalommal fordulnak elő 90 km/h feletti széllökésekkel kísért viharok, döntően a nyári hónapokban, kisebb arányban szeptember–októberben. Emellett a június–augusztusi időszakban átlag feletti csapadékmennyiség jellemző, gyakran 7–8 igazán csapadékos nappal augusztusban.
Fekete Tamás szerint: a fenti adatok, kutatások fényében a balatoni turizmus szereplőinek az időjárást nemcsak kihívásként, hanem stratégiai tényezőként is érdemes kezelniük – mert ha jól reagálnak egy esős napra, abból nemcsak elégedett vendég, hanem magasabb árbevétel is születhet.
Forrás: Balatoni Turizmus Szövetség, Fotó: Unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> Három híresség, akik idén júliusban átússzák a Balatont