A történelem 3 legtombolóbb tűzvihara


2025.01.14 - Balatonica
gyufa lángol

Miközben idehaza kitartóan fagypont felett vagyunk, és délidőben néhány órára szépen kisüt a nap, a kaliforniai Malibuban több ezer embert evakuáltak a napok óta pusztító erdőtüzek miatt. Ennek apropóján fellapoztuk a tűzviharok archívumát, hogy felidézzünk három másik esetet a múltból.




PESHTIGO, WISCONSIN, 1871

A peshtigói erdőtűz 1871. október 8-án tört ki Wisconsin állam Peshtigo városában: azóza is az Egyesült Államok történetének legpusztítóbb erdőtüzeként tartják számon. Becslések szerint 1 500–2 500 ember vesztette életét, és több mint 1,2 millió hektárnyi terület égett le, beleértve egész településeket, mezőgazdasági területeket és erdőket. A tüzet részben emberi tevékenység váltotta ki, mivel a régióban intenzív fakitermelés folyt, amely során nyílt tüzet használtak a határos területek felperzseléséhez. A tűzvész rendkívül gyorsan terjedt, mivel az erős szél és a szárazság ideális feltételeket teremtett a lángok gyors terjedéséhez (hasonlóan a jelenlegi tűzviharhoz Kaliforniában). Ai tűz rávilágított a megfelelő tűzvédelem hiányára, így legalább ösztönözte a tűzmegelőzési intézkedések fejlesztését az Egyesült Államokban. Érdekességképp a város neve chippewa indián nyelven hamuhelyet jelent.

G. J. Tisdale - Peshtigo Fire museum (Wikipedia)

 

CANBERRA, AUSZTRÁLIA, 2003

Az ausztráliai bozóttüzek évről évre bekerülnek a természeti katasztrófákról szóló híradásokba. 2003 januárjában az ausztrál fővárost vették körül a lángok, így erre a tűzesetre kiemelten figyeltek a világhíradók és azóta is őrzi a közemlékezet. A napokig megfékezhetetlen tűzvihar négy különálló tűzből alakult ki, amelyek a Canberra körüli erdős területeken kezdődtek, majd az erős szelek hatására gyorsan elérték a város peremét. A tűz több mint 500 otthont pusztított el, és jelentős károkat okozott a város infrastruktúrájában, beleértve a Mount Stromlo Obszervatóriumot is, amely szinte teljesen megsemmisült. A katasztrófában négy ember vesztette életét, közel 500-an megsérültek, és több ezer lakos kényszerült ideiglenes evakuálásra. Az intenzív tűzvihart a rendkívüli hőség, az alacsony páratartalom és az erős szél fokozta, és lényegében ezek együttese saját mikroklímát hozott létre. A tragédia után átfogó vizsgálat indult és jelentős reformokat vezettek be Ausztrália-szerte.

Canberra 2003 (Wikipedia)

 

VALPARAISO, CHILE, 2014

A Valparaíso-i nagy tűzvész a dél-amerikai kontinens valószínűleg legpuszítóbb városi tűzkatasztrófájává terebélyesedett. A tűzvész a várost a természeti tájjal összekapcsoló La Pólvora nevű területén keletkezett, majd az erős szél és a száraz időjárás miatt gyorsan átterjedt a sűrűn lakott dombos városrészekre, ahol a fából készült házak (többnyire szegényebb családok lakhelyei) rendkívül gyúlékonyak voltak. A katasztrófában legalább 15 ember vesztette életét, több mint 2 500 ház pusztult el, és több mint 12 000 ember maradt hajléktalan. A tűz hatalmas kihívást jelentett a tűzoltóknak, mivel a meredek utcák és a szűk sikátorok jócskán megnehezítették a tűzoltó járművek mozgását. Az esemény után a chilei kormány rendkívüli állapotot hirdetett, és számos intézkedést vezetett be a tűzvédelmi infrastruktúra fejlesztésére. A világ ezen részén az amazóniai és a patagóniai erdőtüzek okoznak még hatalmas károkat a bolygónk bioszférájában.

Valparaiso, 2014 (Wikipedia)

 

Magyarországon a tűzviharok – a szó szigorú meteorológiai és tűzvédelmi értelmében – nem jellemzőek, mivel ezek általában nagyobb összefüggő területeken, erős szelek, szárazság és különösen intenzív tüzek kombinációjaként alakulnak ki. Mindezidáig az 1993-as hortobágyi tűz volt az egyik legnagyobb magyarországi tűzkatasztrófa, amely során több száz hektárnyi terület égett le, súlyos ökológiai károkat okozva. Vigyázzunk a természeti értékeinkre!

 

Forrás: wikipedia, Fotó: unsplash

KAPCSOLÓDÓ

>> Berepült a nyertes szárnyas: Ettől különleges az Év Madara

>> Amikor még volt igazi tél: panoráma a téli sportokról